Kunnan sisäinen joukkoliikenne
Vihdin kunnan sisäisen joukkoliikenteen ostovuorot ovat kaikkien käytössä
Kuntaan on tullut kysymyksiä siitä, ketkä voivat käyttää kunnan hankkimia joukkoliikenteen ostovuoroja. Vihdin kunnan joukkoliikenne perustuu markkinaehtoiseen vakiovuoroliikenteeseen, jota täydennetään kunnan ostovuoroilla. Ostovuorot ovat kaikkien kuntalaisten käytössä normaalien linja-autovuorojen tavoin. Maksuvälineenä käyvät käteinen, yleisimmät pankkikortit sekä Matkahuollon 22 ja 44 -matkan kortit.
Tälle sivulle on koottu Vihdin kunnan sisäiset joukkoliikenteen ostovuorot. Kuntarajat ylittävän markkinaehtoisen ja ELY-keskuksen tilaaman joukkoliikenteen aikataulut löytyvät Matkahuollosta.
Kuntarajat ylittävän joukkoliikenteen lisäksi myös ostoliikenteen pysäkkikohtaiset aikataulut ja reitit (sekä yhteystiedot liikennöitsijälle) löytyvät Matkahuollon aikatauluhausta ja reittioppaasta.
Alla koottuna Vihdin kunnan hankkimat markkinaehtoista liikennettä täydentävät vuorot sopimuskaudella 10.8.2023 – 1.6.2024
Reitti: | Ajopäivät: | Lähtö: | Perillä: | Liikennöitsijä: |
Saarijärvi – Lauri – Otalampi | Koulupäivisin | 8:10 | 8:40 | Salon Tilausmatkat Oy |
Nummela – Ojakkala – Otalampi – Lauri – Saarijärvi | Koulupäivisin | 13:25 | 14:05 | Korsisaari Oy |
Nummela – Luksia – Ojakkala – Otalampi – Selki – Siippoo – Nummela | M-P+ | 14:35 | 15:35 | Salon Tilausmatkat Oy |
Nummela – Ojakkala – Otalampi – Haimoo – Vihtijärvi | M-P+ | 16:15 | 17:15 | Salon Tilausmatkat Oy |
Vihtijärvi (Syökerin tupa) – Haimoo – Otalampi – Nummela | Koulupäivisin | 7:55 | 8:55 | Salon Tilausmatkat Oy |
Seisake th – Haimoo – Otalampi – Vihti kirkonkylä | Koulupäivisin | 07:55 | 08:55 | Korsisaari Oy |
Otalampi koulukskus – Haimoo – Selki – Seisake th | Koulupäivisin | 14:45 | 15:15 | Korsisaari Oy |
Otalampi koulukeskus – Lauri – Saarijärvi | Koulupäivisin | 14:50 | 15:10 | Salon Tilausmatkat Oy |
Reitti: | Ajopäivät: | Lähtö: | Perillä: | Liikennöitsijä: |
Vihti kk – Maasoja – Siippoo – Otalampi koulukeskus | M-P+ | 8:25 | 8:40 | Salon Tilausmatkat Oy |
Vihti kirkonkylä – Olkkalan koulu (14:15) – Herrakunta (14:20) – Haimoon koulu (14:30) – Otalampi | Koulupäivisin | 14:10 | 14:45 | Salon Tilausmatkat Oy |
Haimoo – Otalampi – Ojakkala – Nummela (30.8.2023 alkaen) | Koulupäivisin | 6:40 | 7:45 | Salon Tilausmatkat Oy |
Mölkki – Herrakunta- Olkkalan koulu – Maikkala – Pääkslahti – Irjala -Vihti Linjala | M-P + | 8:00 | 8:45 | Salon Tilausmatkat Oy |
Otalampi koulukeskus – Vihti kirkonkylä – Olkkala koulu – Vihtijärvi | Koulupäivisin | 14:45 | 15:45 | Salon Tilausmatkat Oy |
Reitti: | Ajopäivät: | Lähtö: | Perillä: | Liikennöitsijä: |
Myllylampi – Huhmarnummi – Nummela | Koulupäivisin | 6:40 | 7:40 | Salon Tilausmatkat Oy |
Koulupäivisin | 7:45 | 8:45 | Salon Tilausmatkat Oy | |
Koulupäivisin | 8:50 | 9:50 | Salon Tilausmatkat Oy | |
Myllylampi – Niemenkylä – Hiidenranta – Nummela | Koulupäivisin | 7:05 | 7:40 | Salon Tilausmatkat Oy |
Koulupäivisin | 7:50 | 8:25 | Salon Tilausmatkat Oy | |
M-P+ | 9:05 | 9:40 | Salon Tilausmatkat Oy | |
Nummela – Huhmarnummi – Myllylampi – Nummela | Koulupäivisin | 12:20 | 13:10 | Salon Tilausmatkat Oy |
Koulupäivisin | 13:20 | 14:05 | Salon Tilausmatkat Oy | |
Koulupäivisin | 14:15 | 15:00 | Salon Tilausmatkat Oy | |
Koulupäivisin | 15:15 | 16:00 | Salon Tilausmatkat Oy | |
Nummela – Hiidenranta – Niemenkylä – Nummela | M-P+ | 12:05 | 12:50 | Salon Tilausmatkat Oy |
M-P+ | 13:05 | 13:50 | Salon Tilausmatkat Oy | |
M-P+ | 14:05 | 14:50 | Salon Tilausmatkat Oy | |
M-P+ | 15:05 | 15:50 | Salon Tilausmatkat Oy | |
Nummela – Huhmarnummi – Tervalampi – Ojakkala – Nummela | Koulupäivisin | 12:25 | 13:35 | Salon Tilausmatkat Oy |
M-P+ | 13:10 | 14:00 | Pekolan Liikenne Oy | |
M-P+ | 14:10 | 15:00 | Pekolan Liikenne Oy | |
Nummela – Hiidenranta | M-P+ | 16:05 | 16:15 | Salon Tilausmatkat Oy |
M-P+ | 17:05 | 17:15 | Salon Tilausmatkat Oy |
Reitti: | Ajopäivät: | Lähtö: | Perillä: | Liikennöitsijä: |
Ojakkala – Tervalampi – Huhmarnummi – Nummela | M-P+ | 6:00 | 6:35 | Pekolan Liikenne Oy |
Ojakkala – Tervalampi – Huhmarnummi – Nummela – Ojakkala | M-P+ | 7:00 | 7:55 | Pekolan Liikenne Oy |
Ojakkala – Tervalampi – Huhmarnummi – Nummela | M-P+ | 8:05 | 8:45 | Pekolan Liikenne Oy |
Ojakkala – Tervalampi – Huhmarnummi – Nummela | M-P+ | 9:05 | 9:45 | Pekolan Liikenne Oy |
Ojakkala – Lankila – Nummela | M-P+ | 12:10 | 12:30 | Pekolan Liikenne Oy |
Ojakkala – Lankila – Nummela | Koulupäivisin | 13:10 | 13:25 | Salon Tilausmatkat Oy |
Reitti: | Ajopäivät: | Lähtö: | Perillä: | Liikennöitsijä: |
Nummela – Ojakkala – Tervalampi – Nummela | M-P+ | 15:15 | 15:50 | Pekolan Liikenne Oy |
M-P+ | 18:10 | 18:50 | Pekolan Liikenne Oy | |
Nummela – *Korissuonmäki – Tervalampi – Ojakkala – Nummela | M-P+ | 16:10 | 16:50 | Pekolan Liikenne Oy |
M-P+ | 17:10 | 17:50 | Pekolan Liikenne Oy |
Reitti: | Ajopäivät: | Lähtö: | Perillä: | Liikennöitsijä: |
Nummela – Lankila – Ojakkala – Vihti | M-P+ | 7:20 | 7:50 | Salon Tilausmatkat Oy |
M-P+ | 8:20 | 8:50 | Korsisaari Oy | |
Koulupäivisin | 8:25 | 8:55 | Salon Tilausmatkat Oy | |
Koulupäivisin | 9:10 | 9:40 | Salon Tilausmatkat Oy | |
Koulupäivisin | 13:45 | 14:15 | Salon Tilausmatkat Oy | |
M-P+ | 16:40 | 17:10 | Korsisaari Oy | |
M-P+ | 17:40 | 18:10 | Korsisaari Oy | |
Nummela – Vihti | M-P+ | 6:50 | 7:05 | Korsisaari Oy |
M-P+ | 7:45 | 8:00 | Korsisaari Oy | |
Nummela – Vihti, Linjala | Koulupäivisin | 13:30 | 13:50 | Salon Tilausmatkat Oy |
M-P+ | 14:30 | 14:45 | Salon Tilausmatkat Oy | |
Nummela – Oinasjoki (Mustakallio th) – Vihti Linjala | M-P+ | 8:00 | 8:25 | Salon Tilausmatkat Oy |
Vihti – Ojakkala – Lankila – Nummela | M-P+ | 6:15 | 6:45 | Korsisaari Oy |
M-P+ | 7:15 | 7:45 | Korsisaari Oy | |
Vihti – Nummela | M-P+ | 8:00 | 8:15 | Korsisaari Oy |
M-P+ | 17:15 | 17:30 | Korsisaari Oy |
Reitti: | Ajopäivät: | Lähtö: | Perillä: | Liikennöitsijä: |
Vihtijärvi – Haavisto – Olkkala – Linjala 7:35 – Nummela | M-P+ | 6:55 | 7:55 | Salon Tilausmatkat Oy |
Vanjärvi – Jokikunta – Pääkslahti – Irjala – Vihti Linjala | M-P+ | 06:50 | 7:35 | Salon Tilausmatkat Oy |
Nummela – Vihti Linjala – Jokikunta – Vanjärvi | M-P+ | 16:15 | 17:00 | Salon Tilausmatkat Oy |
*Jatkoyhteys Linjalasta Nummelaan Taksikuljetukset Harri Vuolle linjalla
Reitti: | Ajopäivät: | Lähtö: | Perillä: | Liikennöitsijä: |
Vihti – Olkkala – Ojakkala – Nummela | M-P+ | 8:00 | 8:50 | Salon Tilausmatkat Oy |
Vihti Linjala – Ojakkala – Lankila – Nummela | M-P+ | 14:00 | 14:30 | Salon Tilausmatkat Oy |
Koulupäivisin | 14:55 | 15:35 | Salon Tilausmatkat Oy |
Vihti – Otalampi – Myyrmäki liitäntävuorojen tiedot täältä!
Kalkkimäki – Nummela – Leppävaara liitäntävuorojen tiedot täältä!
Viimeksi päivitetty 26.09.2023